Наші контакти

e-mail: tavrzosh1@gmail.com

Телефон: (05537)39144

Адреса: 75741, Херсонська обл. Скадовський р-н, с.Таврія, вул. Шкільна, 30

Моє село, яке ж воно красиве!

Воно одне таке на цілий світ!

Пшеничним колосом буяють рідні ниви,

Чарує веснами садів вишневий цвіт.

Село хвилює пісню колисанки,

Шепочуть віттям осокори й ясени.

Моє село, його пісні й світанки

Візьму з собою в пам’ять назавжди.

 

 Таврійський степ… рівнесенький, як стіл, та безкінечний, як дорога чумака. В кінці ХІХ століття цей степ заселяють селяни з інших територій України. Ці землі були привабливими, в першу чергу через відсутність кріпацтва. В Таврійських степах стояв не тільки запах волі, а і відкривались широкі можливості. Тому заселення земель йшло швидко. Історія села Таврія є прикладом колоніального освоєння земель понад берегом Чорного моря на лівому березі Дніпра. З кінця ХІХ століття та до середини ХХ століття жителі села пройшли через всі події, які відбувалися в цих степах. Господарча діяльність пройшла шлях від вівчарства та розведення коней до землеробства на поливних землях.

Отже, вплив історії в значній мірі визначив основні найважливіші події в житті селян. Столипінська аграрна реформа створила міцні селянські господарства, які проіснували до 30-х років ХХ століття.

Велика Вітчизняна війна, відбудова господарства, будівництво Північно-римського каналу – всі ці події залишити слід в історії  села і кожної сім’ї.

Вивчаючи даний матеріал на уроках з теми «Наш край» вчителі району значно полегшать свою роботу, задовольнять цікавість дітей.

Адже історія. В яку можна «зануритися» самому, зі своєю сім’єю, або сусідами набагато цікавіше, зрозуміліше та ближче.

 

 

Географічне місце знаходження населеного пункту – с. Таврія.

Село Таврія Скадовського району Херсонської області. Це звичайне невеличке степове село, яких багато на Херсонщині. В районному та обласному архівах, на жаль, конкретних і поширених даних та друкованих матеріалів з історії села Таврії не виявлено. У книзі «Історії міст і сіл Української РСР  В 26 ТОМАХ У РОЗДІЛІ «Скадовський район» лише зазначено, що село входить до Птахівської сільської ради. Та все ж певні матеріали з історії села зібрано.

Географічне положення села Таврії. Село Таврія знаходиться в 30 км на північ від Складовська на Причорноморській низовині в степовій зоні. З північної сторони село межує з селом Виноградове Цюрупинського району, з заходу – з селами Ульянівка та Андріївна, зі сходу – з Птахівка та Радгоспне, з півдня – з селом Приморське. В 20 км  від села знаходиться вітка Північно-Кримського каналу, води якого використовують для зрощення земель. У літній період канал – місце відпочинку жителів села Таврії. Береги каналу заліснені сосною, вербою, маслиною і тому рельєф земель – степова рівнини.  Таврія – найвища точка Скадовського району. Основні ґрунти – мало-суглинисті південні чорноземи /80% площі/, піщані та суглинисті. Рослинність випасів: полин, лобода, спориш, подорожник, пирій, житняк. В літні місяці випаси вигорають.

 

Історія виникнення села Таврії. Важливі суспільно-політичні віхи його історії.

За дореволюційний період в обласному архіві відомостей про історію села не виявлено. З розповідей старожилів відомо лише, що на території нинішнього села та навколишніх земель знаходилось багато хуторів. Вони носили назви за прізвищами хазяїв: сад Шпаки, Негри, Шпехта, Яструби, Пензи, Терехвеньки і т.д. ще до недавнього часу на околиці сучасної Таврії стояв гарний будинок з червоної цегли - земська школа. На ганку будівлі, з жесті, була викарбувана дата збудування – 1909 рік. З цього часу в селі постійно працювала школа: початкова, восьмирічна і згодом середня. У 30-ті роки і до війни 1941 року тут проживали узбеки і тому школа була узбецькою. Хазяїв хуторів розкуркулили і вислали в Сибір, а в їх житло розмістили узбеків.

У післяреволюційний період за радянських часів територія села та прилеглі землі постійно були базою радгоспів різного напряму.

У проекті «Внутрихозяйственного землеустройства Совхоза «Скадовський-90», складеного в 1955 році, знаходимо коротку історію радгоспу. В самостійну господарську одиницю радгосп організовано в 1931 році, як бавовнорадгосп під назвою «Скадовський - 2». В 1945 році радгосп було передано в систему кінних заводів Міністерства сільського господарства і тут вирощували племінних коней. Тому одна з старих назв села – конезавод. В 1945 році радгосп був переданий ві систему Міністерства УРСР і переведений з конезаводів в вівцерадгосп.

На території радгоспу були розташовані багато численні хутори, які згідно проекту ліквідуються і землі цих хуторів після меліоративних робіт переводяться в орні землі. Площа таких хуторів складала на 1955 рік – 103 га.

Рельєф землі радгоспу – степова рівнина з ледь помітним зниженням і підвищенням рельєфу. Одна з кліматичних особливостей – вітри-суховії. Тому в  1948 році на березі села була створена ЛЗС – лісозахисна станція, тому іноді можна ще й почути таку назву села ЛЗС. За спогадами сторожила Баденко Л.П.  всі жителі села працювали на висаджуванні дерев у лісозахисних смугах. Воду возили і нині нашим лісосмугам, які ми сприймаємо і як надійний захист поля, і як місце відпочинку у літню спеку, і як місце випасу худоби – майже 50 років.

До 1968 року с. Таврія було відділком з радгоспу «Скадовський - 90», центральна садиба – с. Антонівка. А з 25 жовтня 1968 року на базі відділків №2 і №3 організувався радгосп «Скадовський - 90» з центральною садибою в с. Таврія, а с. Антонівка стала базою радгоспу технікуму. У зв’язку з тим, що с. Таврія стало центральною садибою рішенням Скадовської районної ради депутатів трудящих від 4 вересня 1970 року № 226 початкова школа була реорганізована у восьмирічну. Директором школи був Яненський В.І., в червні 1972 року відбувся перший випуск Таврійської восьмирічної школи, а з 15 липня  1986 року рішенням Херсонського облвиконкому №286/14 від 01.08,1986 року «про відкриття в області середніх шкіл» на базі центральної садиби радгоспу «Скадовський - 90» Таврійську восьмирічну школу реорганізовано у повну середню. Згідно ст.. 9 закону України «про загальну середню освіту» школу реорганізовано в загально середню школу І-ІІІ ступенів. Багато спогадів про історію школи та села, фотографій передала вчитель-ветеран Садовська Д.П., яка працювала в школі з 1951 року, була директором початкової школи.

Свого часу у 50-ті роки територія, де знаходиться авто гараж та майстерні, відносились до Таврійської МТС – машинно-трактирної станції. Згодом у 1957 році ця МТС  об’єднана з Чалбанською МТС, а будівлі колишньої МТС були передані радгоспу «Скадовський - 90». Можна зробити висновок, що до 1958року наше село не мало конкретної назви, воно іменувалося то відділком, то селищем Таврійського МТС, то хутором. І лише рішенням виконкому Херсонської обласної ради депутатів трудящих № 717 від 31 липня 1958 року «Про перейменування та присвоєння найменувань населеним пунктам Херсонської області» по Скадовському району селищу Таврійського МТС Птахівської сільської ради присвоєно назву – село Таврія, в селищу відділку №2 радгоспу «Скадовський - 90» - с. Вишневе. Цим же рішенням присвоєно назви селам нашого району – Радгоспне, Зелене, Грушівка. Повертаючись до назви нашого села, я завжди задумуюсь: чому воно дістало таку назву? Чи запитував хтось жителів? Чи просто чиновники самі дали йому таку назву? Сторожили, очевидці цих подій, ніяких пояснень не дають. Вони скоріше звикли весь час до назви Радгоспу, номера відділку та сільської ради, до якого свого часу відносилось село. Та як би там не було. Але ми вдячні долі, що саме наше село дістало таку назву, яка походить, на мою суто українську думку, від назви Таврійських степів, а якщо заглянути у сиву давнину, то від назви древнього народу – таврів.

 Свого часу с. Таврія відносилось до кількох сільських рад, що розташовані поблизу села: до 19543 р. – до Іщеської сільської ради ( нині с. Антонівка), з 1953 р. – до Птахівської сільської ради. А з 1 січня  1987 р. Рішенням районної ради організована Таврійська сільська рада, до якої входять села Таврія та Вишневе. Перший голова ради – Степаненко В.Г. (1987-1991рр. 2002-2006рр.) секретар виконкому – Шпак В.М., сільську раду очолював – Сергєєв В.Я., секретар виконкому Питомець О.С.

Змінюються часи, у минуле відійшли радгоспи і з 26 жовтня 1996 р. Господарство реорганізовано в КСП «Таврія». Також поширюються нові форми господарювання: фермерство та індивідуальне господарювання. Очолювали КСП Зінченко О.Д., Пастерчук Л.О.

 

Сучасний стан с. Таврія

На території Таврійської сільської ради проживає: 1632 чол. Станом на 1 січня 2012 року нараховуються 520 дворів мешканців села. Територіальна громада володіє площею 198,4 км2, з яких 6298,8 га сільськогосподарських земель. Сільській раді підпорядковане село Вишневе (400 жителів).

На території сільської ради зареєстровано СВК «Таврія» та 20 фермерських господарств. Національний склад різноманітний: українці, росіяни, білоруси, вірмени, румуни, молдовани.

У селі діє Будинок культури, загальноосвітня школа І-ІІІ ст..  директором школи є Зінченко О.В., працює на цій посаді вже понад 19 років, депутат сільської ради. На сьогоднішній день у школі навчається 146 учня, колектив складає 19 вчителів, половину з яких становлять молоді вчителі. У Вишневому знаходяться школи  І ст.. З  2007 року почав працювати на постійній основі дитячий садок «Оленка» за рахунок проведення опалення і капітального ремонту (раніше працював сезонно. Завідуючою дитячим садком являється Шпак В.М., депутат Скадовської районної ради Vскликання).

За останні роки в селі з’явилось 5 приватних магазинів: «Ірма» - приватний підприємець Кравченко В.П., «Надія» Яковенко Н.М…

Голова Таврійської сільської ради – Галянтова Т. С.,  секретар виконкому Волошина Н.В.

Загальні відомості про населений пункт

Таврія – село, центр Таврійської сільської ради, розташоване за 35 км від районного центру – м. Скадовськ. Сільраді підпорядковані: с. Таврія – центральна садиба, с. Вишневе.

Село засноване в кінці ХІХ століття.

Природнокліматичні умови

Село розміщується в північно-східній частині району, на відстані 35 км від райцентру м. Скадовська, за 24 км від залізничної станції Брилівка.

Район характеризується такими природнокліматичними показниками:

-   середньомісячна температура повітря самого теплішого (липень) - +55С, самого холодного (січень) -30С.

-   середньорічна кількість опадів 220мм;

-   максимальна висота снігового покриву 3 см;

-   максимальна глибина промерзання ґрунту 75 см;

-   довжина без морозного періоду 180-200 днів;

-   домінуючі напрямки вітрів: - влітку - північно-західний;

-   взимку – північно-східний.

-                     Рослинність бідна та однорідна.

Ділянки з природною рослинністю використовують як випаси.

З деревинної рослинності є сади і лісосмуги, створені людиною.

За природнокліматичними ознаками територія господарства входить до складу ІІІ-го кліматичного району і ІІІ-Б підрайону.

Ґрунтові води залягають на глибині 8-15 м.

В повінь територія не затоплюється, заболоченість відсутня.                                                        

Короткий інженерно-геологічний нарис території села Таврія Скадовського району

В геоморфологічному відношенні територія села приурочена до ІІ-ї надпойменної тераси р. Дніпра. Поверхня території рівна, природний стік поверхневих вод забруднений.

В геологічному розрізі до глибини 10,0 м вкриваються чорноземи, супесі.

Як місцеві будівельні матеріали можна використовувати супесі, мілко зернисті піски.

По сейсмічному районуванню територія відноситься д групи ІІІ-Б. по матеріалах економічної оцінки земель, проведеної в 1998 році, територія, на якій розташований населений пункт, відноситься до п’ятого земельно оцінюючого району. Село є адміністративно-територіальним центром Таврійської сільської ради, заданими якої, численність населення в ньому складає 1219 осіб; 395 садиб.

Площа населеного пункту складає 151,9 га.

Основною структурно-плановою одиницею населеного пункту є квартали з одно-, двосторонньою забудовою. Забудова малоповерхова, в основному садибного типу.

Село електрифіковане, централізоване водопостачанням – з артезіанських свердловин і водонапірних веж.

Рельєф території населеного пункту рівнинний з незначними западинами.

За функціональним призначенням територія населеного пункту поділяється на селищну та виробничу. На селищній території розміщений громадський центр села. Виробнича територія зосереджена за селом і в селі.

Село електрифіковане, телефонізоване, централізоване водопостачанням – з артезіанських свердловин і водонапірних веж, теплопостачання обслуговує громадські будівлі. До села підведений газопровід високого тиску та збудований ГРП.

Рельєф території населеного пункту рівнинний з незначними западинами. Небезпечні геологічні процеси відсутні.

Обстеження населеного пункту і коригування планово-картографічних матеріалів

Інформаційною базою для грошової оцінки земель служили матеріали інвентаризації земель населеного пункту, проект формування території і встановлення меж Таврійської сільської ради та села Таврія, матеріали ґрунтових обстежень земель КСП «Скадовський - 90», матеріали економічної оцінки земель та бонітування ґрунтів, земельно-облікові, генеральний план забудови села виконаний інститутом «Херсонагропроект» в 1988 році, статистичні і нормативні дані про витрати на облаштування території населеного пункту.

Планово-картографічною основою села є план в масштабі 1:10000, складений у 1991 році Херсонською філією інституту землеустрою УАН під час розробки проекту формування території і встановлення меж сільської ради та села Таврія.

Коригування планово-картографічного матеріалу території населеного пункту проведено в 1997 році. Внаслідок проведення коригування на планово-картографічний матеріал нанесені квартали нової забудови та особистих підсобних господарств. В межах кожного кварталу окремо відображені землі житлової забудови та землі загального користування; уточнена і доповнена мережа вулиць, провулків та проїздів. Показані межі землевласників та землекористувачів. Визначена належність земельних ділянок до певних категорій земель.